Урганч шаҳар ҳокими ўринбосари -инвестициялар, саноат ва савдо бўлими бошлиғи
2024 йил 25 декабрдан:Урганч шаҳар ҳокими ўринбосари -инвестициялар, саноат ва савдо бўлими бошлиғи
Туғилган йили:
07.11.1995
Туғилган жойи:
Хоразм вилояти, Урганч шаҳри
Миллати:
ўзбек
Партиявийлиги:
Маълумоти:
олий
Тамомлаган:
2019 й. Урганч давлат университети (кундузги)
Маълумоти бўйича мутахассислиги:
муҳандис-қурувчи
Илмий даражаси:
йўқ
Илмий унвони:
Қайси чет тилларни билади:
рус тили
Давлат мукофотлари билан тақдирланганми (қанақа):
Халқ депутатлари, республика, вилоят, шаҳар ва туман Кенгаши депутатими ёки бошқа сайланадиган органларнинг аъзосими (тўлиқ кўрсатилиши лозим):
МЕҲНАТ ФАОЛИЯТИ
1. Қуйидагилар ҳокимнинг инвестициялар, инновациялар,хусусийлаштирилган корхоналарга кўмаклашиш, эркин иқтисодий ва кичик саноат зоналарини ривожлантириш масалалари бўйича ўринбосарининг асосий вазифалари хисобланади:
Ўзбекистан Республикаси Президентининг 2017 йил 28 ноябрдаги “Маҳаллий ижро ҳокимияти органларининг инвестицияларни кенг жалб қилиш ва инновацияларни жорий этиш борасидаги фаолиятини такомиллаштириш тўғрисида”ги ПҚ-3407-сонли қарорига мувофиқ комплекс таркибига кирувчи бошкарма ва ташкилотлар фаолиятини мувофиклаштириш, комплексга умумий раҳбарлик қилиш, ваколатига кирадиган вазифаларни хал этиш юзасидан зарур чора-тадбирларни белгилаш;
комплекс таркибига кирувчи тегишли ташкилотлар раҳбарларини танлаш, лавозимга тавсия этиш хамда зарур бўлганда алмаштириш масалалари бўйича таклифларни шакллантириш ва тегишли таклифларни шаҳар ҳокимига киритиш;
Ўзбекистан Республикаси Президенти Девони, Вазирлар Маҳкамасининг ва вилоят ҳокимлигининг тегишли тузилмалари билан ҳамкорликда иш олиб бориш;
шаҳарни комплекс ривожлантириш дастури доирасида, шу жумладан чет эл инвестициялари иштирокидаги лойихаларни шакллантириш ва ўз вақтида бажарилишини назорат килиш;
лойиҳа ташаббускорлари билан биргаликда уларнинг устувор йўналишлари бўйича ҳукуматнинг ривожлантириш дастурларига киритиш бўйича лойихаларни аниқлаш;
саноатни, йўл-транспорт, муҳандислик-коммуникациялари, уй-жой ва ижтимоий инфратузилмани, хизмат кўрсатиш, ижтимоий ривожлантириш, ахборот технологиялари ва туризмни ривожлантириш бўйича
инвестиция лойиҳаларини шакллантириш ва амалга оширилишини мониторинг килиш;
шаҳар иқтисодиётига жалб қилинган хорижий инвестициялар самарадорлигини ошириш бўйича ишларни мувофиқлаштириш;
инновацион ғоялар, ишланмалар ва технологияларни ишлаб чиқиш, давлат ва жамият бошқарувини ривожлантиришга кўмаклашиш, давлат хизматлари сифатини оширишга йўналтирилган илмий тадқиқотларни ўтказишни ташкил этиш;
ҳудудий инвестиция дастурлари амалга оширилишини, республика иқтисодиётини ривожлантиришнинг ўртача ва узоқ муддатли дастурларига киритилган йирик инвестиция лойихаларини амалга оширишга кўмаклашиш;
ҳудуд инновацион фаолияти кўламини кенгайтириш ва иқтисодиётни
диверсификация қилиш, шаҳарни жадал ривожлантириш бўйича таклифлар тайёрлаш;
иқтисодиётнинг энергия ва ресурс сарфи ҳажмини қисқартириш, энергия тежайдиган технологияларни ишлаб чиқаришга кенг жорий этиш, муқобил энергия манбаларидан фойдаланишни кенгайтириш бўйича чора-тадбирларни ишлаб чиқиш;
чет эл инвестициялари, грантлар, халкаро ва хорижий молия институтлари маблағларини жалб қилиш мақсадида хорижий давлатлар, халқаро ва чет эл ташкилотлари, илмий жамғармалар вакиллари билан музокаралар олиб бориш;
инвестицияларни, шу жумаладан тўғридан-тўғри хорижий инвестицияларни молиявий маблағ ҳамда замонавий технологиялар шаклида жалб қилиш, корхоналар ўртасида кооперация алокаларини кенгайтириш;
хусусийлаштириш жараёнларини чуқурлаштириш ва корхоналарнинг устав капиталларидаги давлат улуши ва активларини ҳусусий инвесторларга,
шу жумладан, хорижий инвесторларга сотиш ҳисобига республика иқтисодиётида ҳусусий мулкнинг даражаси ва ролини ошириш;
ҳусусийлаштирилган корхоналар негизида инвестиция лойиҳаларини амалга ошираётган тадбиркорлик субъектларига рухсат берувчи хужжатларни олишда, коммуникацияларга уланишда ва тижорат банклари томонидан кредитлар ажратилишини назорат килиш;
илгари хусусийлаштирилган буш турган, самарасиз фойдаланилаётган объектлар ва ишлаб чиқариш майдонларига инвестиция лойиҳаларни жалб қилиш бўйича таклифлар тайёрлашни мувофиқлаштириш;
Ўзбекистон Республикаси Президенти ва Ўзбекистон Республикаси Ҳукуматининг қарорлари билан тасдиқланадиган хусусийлаштириш бўйича давлат дастурлари лойиҳаларига таклифлар ишлаб чиқиш;
шаҳардаги эркин иқтисодий ва кичик саноат зоналари фаолиятини
мувофиқлаштириш;
тадбиркорлик субъектларини танлаб олиш ва уларни эркин иктисодий ва кичик саноат зоналарида жойлаштириш буйича тайлов комиссияси функцияларини амалга ошириш;
эркин иқтисодий зоналар ва кичик саноат зоналарининг бош режаларини, мухандислик-коммуникация ҳамда транспорт инфратузилмасини қуриш бўйича лойиҳаларнинг ўз вақтида амалга оширилишини таъминлаш;
эркин иқтисодий зоналар худудларининг чегараларини аниклаштириш ва янги кичик саноат зоналари барпо этиш бўйича белгиланган тартибда таклифлар ишлаб чиқиш;
ҳудудларда сайёр учрашувлар ташкил этиш орқали аҳоли ва тадбиркорларнинг муаммо ва таклифларини ўрганиш ва уларни бартараф этиш юзасидан аниқ чора- тадбирлар белгилаш;
давлат органларида, иқтисодиёт тармоқлари ва соҳаларида ахборот-
коммуникация технологияларини ривожлантириш ҳамда ахборот хавфсизлигини таъминлаш, шунингдек почта ва телекоммуникацияларни ривожлантириш, ахборот фаолияти, архив иши, интеллектуал мулк объектлари ҳуқуқларини мухофаза қилиш самарадорлигини ошириш;
халк депутатлари шаҳар Кенгашига унинг сўровларига асосан ўз соҳаси бўйича ҳисобот бериш;
тасарруфидаги тегишли ташкилот ҳамда муассасаларда Ўзбекистон
Республикаси Вазирлар Махкамасининг 1999 йил 12 январдаги 12-сонли “Ижро интизомини мустахкамлаш чора-тадбирлари тўғрисида”ги хамда
1999 йил 29 мартдаги 140-сонли “Ўзбекистон Республикаси давлат ҳокимияти ва бошқарув органларида иш юритиш ва ижро назоратини ташкил этиш бўйича норматив ҳужжатларни тасдиқлаш хақида”ги қарорларининг талаблари асосида иш ташкил этилиши ва ижро
интизомини мустахкамлаш;
ўз йўналишига тааллуқли муаммоли масалаларни хал этиш хамда соҳаларини ривожлантиришнинг истиқболли вазифаларини амалга ошириш юзасидан таклифлар ва аниқ чора-тадбирларни ишлаб чиқиш ҳамда ҳокимга тақдим этиб бориш;
жисмоний ва юридик шахсларнинг мурожаатларини “Жисмоний
ва юридик шахсларнинг мурожаатлари тўғрисида”ги Ўзбекистон Республикаси Конунига мувофиқ кўриб чиқиш;
қонун ҳужжатларига мувофиқ бошқа вазифаларни ҳам бажаради.
2. Қуйидаги комиссиянинг иш фаолиятини ташкил этади:
шаҳар микёсида қурилиши тугалланмаган объектлар ва фойдаланилмаётган ишлаб чиқариш майдонларини хатловдан ўтказиш ҳамда аниклаш бўйича Идоралараро комиссия;
конун хужжатларига мувофик ташкил этиладиган бошқа худудий комиссиялар ва кенгашлар.
3. Қуйидаги ташкилот, муассаса ва корхоналарнинг шаҳар ҳокимлиги билан ўзаро фаолиятини мувофиклаштириб боради:
Шаҳар инвестиция бўлими;
ТИФ Миллий банк вилоят филиали (инвестиция лойиҳаларни молиялаштириш);
АТ “Асака банк” вилоят филиали (инвестиция лойиҳаларни молиялаштириш);
“Ўзсаноаткурилишбанк” вилоят бўлими (инвестиция лойиҳаларни
молиялаштириш);
вилоят кичик саноат зоналарини бошқариш дирекцияси;
туризимни ривожлантириш масалалари бўйича вилоят ҳокими ўринбосари мажмуаси билан;